Siyasi yasaklı eski başkan kendini ‘klonladı’

Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde önceki dönemlerde AK Partili Belediye Başkanı olarak görev yapan ancak daha sonra hakkındaki çete davası nedeniyle siyasi yasaklı olarak sahalara dönen Murat Sesli, aynı isimli kuzeni Murat Sesli’yi aday listesine yazdırdı. Ancak eski başkan Sesli, seçim kampanyasını kendisi yürütüyor.

Kısa Dalga’dan Dilek Gedik’in haberine göre, kuzen Sesli, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde İYİ Parti’nin Karadeniz Ereğli Belediye Başkan adayı oldu. Ancak kuzen Sesli ve eski belediye başkanı Sesli, hem İYİ Parti Genel Merkezi’nde Meral Akşener hem de ilçe teşkilatında yöneticiler tarafından kamuoyuna birlikte ilan edildi.

‘ÖNÜMÜZDE YASAL HİÇBİR ENGELİMİZ YOK’

Afişlerde kuzeni ile poz veren Sesli, “Maalesef seçimlere yine az bir süre kala verilen bir karar ile beni seçimlere sokmadılar. Biz de kuzenimle birlikte seçimlere girmeye karar verdik. Önümüzde yasal hiçbir engelimiz yok” diye demeç verdi.

Yasaklı Sesli, otobüs giydirmeden halk toplantılarına, büro açılış törenlerinden mitinglere kadar her alanda aktif olarak seçim çalışmasını sürdürürken yaptığı açıklamalarla da yerel basında şu şekilde haber olmaya devam ediyor:

“Öncelikli İYİ Parti Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener başta olmak üzere tüm İYİ Parti yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. 15 yıldır hukuk mücadelesi veriyorum ama maalesef seçimlere yine az bir süre kala verilen bir karar ile beni seçimlere sokmadılar. Biz de kuzenimle birlikte seçimlere girmeye karar verdik. Önümüzde yasal hiçbir engelimiz yok. Kdz. Ereğli maalesef 15 yılını kaybetti. Bir 5 yıl daha kaybetmesine benim tahammülüm yok. Ben Kdz. Ereğli’yi çok seviyorum. Kdz. Ereğli halkı bizim nasıl bir belediyecilik yaptığımızı, nasıl hizmet yaptığımızı iyi biliyor. Hiç merak etmeyin biz bu seçimleri kazanacağız. Ben sizlere inanıyor ve güveniyorum. Hep birlikte el ele vererek Kdz. Ereğli’nin 31 mahallesinde halkımıza projelerimizi, yapacaklarımızı anlatacağız. Halkımızda zaten güzel bir karşılığımız var. İnşallah 31 Mart akşamına kadar gece gündüz çalışarak bu desteği daha da artırıp Kdz. Ereğli Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanacağız.”

Ne olmuştu?

Murat Sesli, önce bağımsız ardından AK Partili olarak belediye başkanlığı yaptığı dönemde yeniden aday olduktan hemen sonra 27 Ocak 2009 tarihinde ilçede yapılan Çelik-2 operasyonu kapsamında gözaltına alındı. Sesli, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne gönderildi. Bir süre cezaevinde yattıktan sonra 7 Eylül 2009’da serbest kaldı. 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılama sonrasında 26 Nisan 2012 tarihinde 7 yıl 7 ay 20 gün ceza aldı. Yine aynı mahkeme kararında ceza bitiminden sonra 5 yıl “seçilme” yasağının da içerisinde bulunduğu memnu hak cezası aldı.

Murat Sesli, hakkındaki mahkumiyet kararını Yargıtay’da temyiz etti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi 12 Aralık 2013 tarihinde “görevi kötüye kullanma suçu” cezasını bozarken, “çete üyeliği ve hürriyeti tahdit” suçlarını onadı ve Sesli’nin 6 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası kesinleşti.

Yargıtay’ın cezayı onamasından sonra Sesli, Ocak 2014’den sonra yaklaşık 7 yıl boyunca kaçak yaşadı. 7 yıllık firari hayatından sonra Mart 2020’de Ankara’da teslim olan Sesli, Sincan Cezaevine gönderildi.

Korona virüsü salgını sonrası iktidarın yaptığı İnfaz Yasası düzenlemelerinden faydalanan Sesli, 25 Kasım 2020 tarihinde serbest bırakıldı ve hakkındaki denetimli serbestlik tedbiri de bu yıl ocak ayında bitti. Sesli’nin geçen aralık ayında yaptığı yargılanmanın yenilenmesi ve infazın durdurulması başvurusu mahkeme tarafından reddedildi ve 2028 yılına kadar aday olma imkanı kalmadı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x