DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları: Kürt sorunu için diyalog kapıları açılmalı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Ramazan Bayramı nedeniyle Adana’da partililer ve yurttaşlarla bayramlaştı. DEM Parti Adana İl Örgütü’nde yapılan bayramlaşmaya, kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı. Hatimoğulları, burada yaptığı konuşmada barışçıl ve demokratik çözüm için çalıştıklarını belirtti.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre Hatimoğulları, “Ramazan ayı boyunca insanlar oruç tutarken en önemli çağrılarımızdan birisi İsrail’in Filistin işgaline son vermesi, oradaki silahların susması ve insanlara, başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere insani yardıma erişebilmelerinin sağlanmasıydı. Bu konuda dünyada çok ses yükselse de ne yazık ki yeterince bir tepki oluşturulamadı. Biz DEM Parti olarak özellikle Ortadoğu coğrafyasının, Kurdistan’ın, Anadolu ve Mezopotamya topraklarının artık bayramlarını gerçekten bir bayram tadında geçirmelerini istiyor. Bunun için mücadele ediyoruz” dedi.

‘KÜRT SORUNU İÇİN DİYALOG KAPILARI AÇILMALI’

Halkların artık barış ve huzur istediğini ifade eden Hatimoğulları, “Türkiye halkları böylesi bir dönemin kapılarının açılmasını istiyor. Bu nedenle bizler bu mübarek bayram gününde bir kez daha barışa olan inancımızla bu coğrafyada kan durmalıdır diyoruz. Bu coğrafyada silahlar susmalıdır. Bu coğrafyada Müslümanların birbirinin kanını döktüğü bir toplum biçimi, bir yaşam biçimini artık istemiyoruz. Başta bu coğrafyada yaşayan halklar olmak üzere bir arada barış ve huzur içinde yaşamak istiyoruz. Ve ümit ediyoruz ki Türkiye’de bütün halklardan ve inançlardan insanların inançlarını, dillerini, kimliklerini, ibadetlerini yaşayabilecekleri, kendi ana diliyle eğitim görebilecekleri eşit yurttaşlık hakkını tesis edebiliriz. Bütün mücadelemiz ve çabamız bunun içindir” şeklinde konuştu.

Hatimoğulları konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Bu seçimde DEM Parti olarak elde etmiş olduğumuz bir başarıyı da arkamıza alarak, onun da verdiği bir mutluluk ve bir moralle bir kez daha bayramımızı hep beraber kutluyoruz. Ve bu bayramın barışa, kardeşliğe vesile olmasını diliyoruz. Bu bayramda Kürt sorunu için diyalog kapılarının açılmasını, İmralı tecridinin ortadan kalkmasını ümit ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizin, tüm halklarımızın bayramını kutluyorum.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x